25 grudnia 2017
W jaki sposób można określić styl angielski we wnętrzach? Kojarzyć się może z czymś nieco staromodnym i konserwatywnym – w rzeczywistości jednak jego główna cecha to przytulność. Połączona z klasyczną elegancją sprawia, że w tak urządzonym salonie chce się przebywać, spędzając popołudnia wypełnione spokojem i pogaduszkami, bez pośpiechu.
Wielu osobom kojarzyć się może przede wszystkim z wzorzystą sofą i zasłonami. I słusznie, bo chociaż nie są zawsze konieczne, to styl angielski we wnętrzach szczególnie upodobał sobie róże. Znajdziemy je w każdej postaci – na tkaninach, tapetach, w wazonach. Typowe są również ciepłe kolory – albo pastelowe, delikatne, albo wyraźniejsze odcienie czerwone, ciemnoróżowe czy rudo-pomarańczowo-brązowe. Oczywiście wybór konkretnych barw zależy w dużym stopniu od wielkości i jasności pomieszczenia – trzeba mieć na uwadze, że jasne optycznie powiększają przestrzeń i odwrotnie. Chociaż w przypadku angielskiego saloniku przestronność nie jest tak ważna, jak przytulność. Inne charakterystyczne jego elementy to miękkie dywany lub wykładziny, bibeloty dodające indywidualności mieszkaniu oraz często kominek.
Czy to meble tapicerowane, czy drewniane – powinno być one znakomitej jakości i z najlepszych materiałów, co gwarantuje wytrzymałość. Kraj, z którego wywodzi się ten styl, to dziedzictwo wielu pokoleń, rodowe posiadłości i przywiązanie do nich. Sofa w angielskim stylu powinna zatem dobrze znosić upływ czasu, ab tylko na nim zyskiwać. Z tego powodu doskonale pasować będą do tak urządzonego salonu będą meble o raczej klasycznych formach. Wzorzysta sofa z podłokietnikami wywijającymi się na zewnątrz oraz grubymi poduszkami to kwintesencja angielskiego stylu we wnętrzach. Im bardziej tradycyjna forma, tym w tym przypadku lepiej. Można zdecydować się również na bardziej wystawny model sofy z pikowanym oparciem. Jej uzupełnieniem będzie piękny stolik kawowy z naturalnego drewna. Pozostałe meble powinny być również drewniane, a nie z nowoczesnych materiałów i tworzyw. Doskonale dopełnią taki salin zdobienia, frezy, miękkie linie.
Kropką nad „i” w urządzaniu wnętrz często są dodatki. To one uzupełniają i podkreślają charakter mieszkania czy domu, potrafią nawet neutralne wnętrze przemienić w stylowe. Salon w stylu angielskim powinien być w nie bogato wyposażony – tak, że jeszcze kilka przedmiotów, a byłby wręcz nieco zagracony. To pozwala budować przytulny nastrój wnętrza. Kiedy więc mamy już wybrane sofy i fotele, trzeba dobrać do nich pasujące zasłony – będą pasować o wiele lepiej niż nowoczesne żaluzje – i dywan. Dobre wrażenie zrobią również wazony, porcelanowe bibeloty, obrazy i zdjęcia. Angielski salonik warto wyposażyć również w cięte i doniczkowe kwiaty i ozdobne patery. A oprócz głównej ławy, na której można podać herbatę i przekąski, dobrze wyglądać będą małe stoliczki – akurat na filiżankę napoju i książkę. Znakomicie zbudują nastrój również lampy w klasycznym stylu, z materiałowym lub szklanym kloszem i dekoracyjną podstawą. Zamiast stojącej na podłodze, dobrze wybrać lampę stołową.
© 2024 Aris Mebel
Napisz komentarz